Dülük Antik Kenti


Burası neresi? Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Dülük Antik Kenti, Hititlerin en önemli dini merkezlerinden biridir. Şehir, Gaziantep merkezinin 10 km kuzey kısmında yer almaktadır. Roma İmparatorluğunun bölgeye hakim olmasından sonra bu önemi diğer şehirlere kaptıran Dülük, günümüze kadar ulaşan tarihi yapılara sahiptir. Arkeolojik kazı çalışmalarının hala devam ettiği antik kentin tarihi, 600 bin yıl öncesine dayanıyor.

Bölgede gerçekleştirilen kazılarda çıkarılan stela ve tapınak kalıntıları bölgenin tarihi açıdan ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir. Bölgenin en önemli noktası olan Dülük Mitras Tapınağı, 1997-1998 yılları arasında gerçekleştirilen kazılar neticesinde gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu kazılar Gaziantep Arkeoloji Müzesi ile Almanya Münster Üniversitesi’nin ortaklaşa yapılmıştır. Gerçekleştirilen kazılar neticesinde Alt Paleotik döneme ait kalıntılara da ulaşılmıştır.

Neden gitmeliyim? Dülük Antik Kenti, Gaziantep antik kentleri içinde geçmişi en geriye giden ve şehrin tarihi hakkında bilgi veren yerlerin başında gelmektedir. Bu nedenle Gaziantep gezisi planlarken Dülük Antik Kenti’ne de mutlaka zaman ayırmanızı öneriyoruz.

Adres: Dülük Mahallesi, Şehitkamil, Gaziantep
Ziyaret saatleri: Gün boyu
Giriş Ücreti: Ücretsiz

Bir cevap yazın 1

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Ceyda

Ceyda

Harika bir yer çok beğendim.