Dülük Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?

Dülük Antik Kenti Hakkında Bilgi Tarihi dokusuyla birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Gaziantep‘te bulunan tarihi yerleşimlerden biri de merkeze yaklaşık 11 km uzaklıkta yer alan Dülük Antik Kentidir. Dülük Antik kentinde tespit edilen ilk yerleşim günümüzden 600 yıl öncesine dayanmakta olup, bu antik kent tarihe ilgisi olanların gezmesi gereken yerler listesinde üst sıralarda bulunmalıdır. Hititler, Asurlular gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan Dülük köyü ve çevresi birçok tarihi eser ve yapıyı da bünyesinde barındırmaktadır. Dülük antik kentini gezerken ihtişamlı kaya mezarları ve yer altı tapınakları gibi tarihi yapıları görme şansı elde edeceksiniz.

Dülükantik kent ve kutsal alan olarak iki bölümden oluşmaktadır. Kutsal Alan Dülük köyünün 3km kuzeyinde, Dülük Baba Tepesi denilen yerde bulunurken, Antik Kent, Dülük köyünün hemen kuzey yanında Keber Tepesi denilen yer ve çevresinde bulunmaktadır.

Antik kent yani Keber tepesinde 1997 ile 1998 yılları arasında yapılan kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılmış yapılardan biri olan Mitras Tapınağı, iç kısmında yürütülen aydınlatma çalışmalarıyla Dülük Antik kentinde bulunan gezilebilecek bir yer altı tapınağı olarak ziyaretçilerini karşılamaktadır. Ayrıca Keber tepesinin üst kısımlarında bulunan geçmiş yüzyıllarda bu antik kentte yaşayanlara ait olan nekropol yapılar burada yaşayanların dini inançlarına ışık tutmaktadır. Yine bu bölgede yapılan kazı çalışmalarıyla o dönem insanlığına ait birçok alet bulunmuştur.

Mitras Tapınağı adını İran kökenli bir tanrı olan Mitras‘tan almıştır. Mitras’ın gizli güçlerin ve yer altının hakimi olduğuna inanılmaktadır. Mitras’a inananlara göre Mitras, yüce Tanrı ile insanlar arasındaki bağlantı ve tüm insanlığın kurtarıcısıdır. Ayrıca tüm canlıların Mitras tarafından kurban edilen bir boğanın kanından doğduğu konusunda da yaygın bir inanç hakimdir. Mitras inancı helenistik dönemde batı dünyasında oldukça karşılık bulurken anadoluda ilgi görmemiştir.

Bir cevap yazın 0

Your email address will not be published. Required fields are marked *